استاد حسینی مطرح کرد؛

مظلومیت های امیرالمؤمنین علیه السلام «قسمت پنجم»

اى مرد اين چه كارى است كه مى ‏كنى؟ در روز قيامت در محضر خداوند درباره دشنام به سرور دوستان خدا و بهترين جانشين رسول خدا چه خواهى گفت؟ مرد شامى مى ‏گويد: در پيشگاه خداوند بزرگ خواهم گفت كه من با مردى جنگيده ‏ام كه فرمانروا و رهبرشان بى ‏نماز است و خود نيز اين فريضه را به جاى نمى ‏آورند، ولى همین مردم شامی نماز جمعه را چهارشنبه می خواندند.

 

به مناسبت ایام شهادت امیر مؤمنان علی علیه السلام، استاد سید جواد حسینی از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید به ادامه بحث در موضوع «مظلومیت امیر مؤمنان علیه السلام» پرداخت.

 

سوم- جنگیدن با خلیفه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

این استاد حوزه علمیه قم در ابتدای این قسمت از گفتگو خاطرنشان کرد: معاویه به جنگ با خلیفه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، یعنی امیرمؤمنان علیه السلام برخواست و آتشی از جنگ بپا کرد که در جنگ صفین 25 هزار نفر از اصحاب حضرت امیرمؤمنان علیه السلام را به شهادت رساندند که جمعی از آنان از صحابه باوفای پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم بودند. (البدایه و النهایه، ج 7، ص 304)

 

وی افزود: از جمله صحابی که در این جنگ به شهادت رسیدند، عمّار یاسر، صحابی بزرگ و جلیل القدر پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود که خود اهل سنت، از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده اند: عمار را قوم ستم پیشه کشتند.»

«تقتله الفئه الباغیه» (مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج 3، ص  386)

.
چهارم- تهمت زدن

برخلق جهان محرم راز است علی

نامش به لب اهل نیاز است علی

در مسجد کوفه شهیدش کردند

گفتند مگر اهل نماز است علی

 

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: از يكى از بزرگان شام كه همواره على علیه السلام را بر بالاى منبرها لعن مى ‏كرد، پرسيدند: آيا تو على علیه السلام رامى‏شناسى؟ در پاسخ گفت: فكر مى‏ كنم او يكى از دزدان و راهزنان باشد. (ابن ابي الحديد، عبدالحميد بن هبة ‌الله، شرح نهج البلاغة، قم، مكتبة آية‌الله المرعشي النجفي، 1383ش، ج 16، ص 30)

 

وی اضافه نمود: در جنگ صفين، هاشم مرقال كه يكى از ياران على علیه السلام است، مردى شامى را مى ‏بيند كه شمشير مى‏ زند و پيوسته على علیه السلام را دشنام مى ‏دهد.

هاشم از او مى ‏پرسد: اى مرد اين چه كارى است كه مى ‏كنى؟ در روز قيامت در محضر خداوند درباره دشنام به سرور دوستان خدا و بهترين جانشين رسول خدا چه خواهى گفت؟ مرد شامى مى ‏گويد: در پيشگاه خداوند بزرگ خواهم گفت كه من با مردى جنگيده ‏ام كه فرمانروا و رهبرشان بى ‏نماز است و خود نيز اين فريضه را به جاى نمى ‏آورند، ولى همین مردم شامی نماز جمعه را چهارشنبه می خواندند. (همان، ج 2، ص 72)

 

استاد سید جواد حسینی در ادامه بیان کرد: یکی از سپاهیان معاویه به هاشم مرقال (از اصحاب امیرمؤمنان علی علیه السلام) گفت: «جنگ ما با شما به این دلیل است که دوست شما علی علیه السلام نماز نمی خواند و خود شما هم نماز نمی خوانید(تاریخ طبری، همان ,ج 3، ص 94 (خبر هاشم بن عتبه المرقال)؛  شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 8،  ص 36)

 

وی افزود: این در حالی است که خود معاویه وقتی که بر گردن مسلمین سوار شد، علناً بر فراز منبر اعلام کرد که جنگیدن من با شما به خاطر این نبود که شما نماز بخوانید و زکات بدهید و حج بروید، بلکه فقط می خواستم که خلیفه شما بشوم و بر گردن شما مسلّط شوم. (البدایه و النهایه، ابن کثیر,اسماعیل ,بیروت دارالفکر, اول, ج 8، ص 134؛ شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 16، ص 14 – 15)

 

پنجم- تلاش برای مخفی کردن و نابود ساختن فضائل امیرمؤمنان علیه السلام

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: علی علیه السلام کسی است که  دوستانش از ترس و دشمنانش از بغض و حسد فضايل او را كتمان كردند و با اين همه شرق و غرب عالم پر از فضايل اوست.

 

وی افزود: ابن حجر عسقلانى مى‏ گويد كه احمد بن حنبل، فقيه و محدث معروف و پيشواى مذهب حنبلى گفته است: آن اندازه از فضايل كه درباره على (از حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم) روايت شده است درباره هيچ يك از اصحاب روايت نشده است. (ابن حجر عسقلانى در تهذيب التهذيب: ج 7، ص: 339) با این حال عد ه ای تلاش کردند فضائل اورا انکار کنند.

 

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان کرد: یکی از فضائل و خصوصیاتی که امام امیرمؤمنان علیه السلام را از میان دیگران ممتاز ساخته است، این است که آن حضرت اولین کسی است که به پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم ایمان آورده و چندین سال، پیش از همه با آن حضرت نماز خوانده است.

 

وی اضافه نمود: ابن عساکر نقل می کند:رسول خدا (ص) فرمود:«ملائکه، هفت سال بر من و علی صلوات می فرستادند، چرا که همراه من کسی غیر از او نماز نمی خواند.  (تاریخ مدینه دمشق، ابن عساکر، ط دارالفکر- بیروت، ج 42، ص 93، شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 13، ص 230)

 

این استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: حاکم نیشابوری در کتاب «مستدرک علی الصحیحین»، خطیب بغدادی در کتاب «تاریخ بغداد» و ابن عبدالبرّ در کتاب «الاستیعاب» چنین آورده اند :رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «اولین کسی که از میان شما در حوض کوثر بر من وارد خواهد شد، همان کسی است که به عنوان اولین فرد ایمان آورد و او علی بن ابی طالب علیه السلام است. (مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج 3، ص 136؛ تاریخ بغداد، خطیب بغدادی، ج 2، ص 81؛ الاستیعاتب، ابن عبدالبرّ، ج 3، ص 1095؛ و ...).

 

استاد حسینی در ادامه افزود: همچنین بسیاری از صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم که همگی نزد اهل سنت مورد احترام هستند و جایگاهی ویژه دارند، این روایات را نقل کرده اند و اعتراف نموده اند که امام امیرمؤمنان علیه السلام اولین کسی بودند که به پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم ایمان آورده اند. افرادی همانند:

«انس بن مالک» (مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج 3، ص 112)؛

«زید بن ارقم» (مسند، احمد بن حنبل، ج 4، ص 368؛ مستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج 3، ص 136؛ کامل، ابن اثیر، ج 1، ص 582؛ سنن ترمذی، ج 5، ص 600؛ ح 3735، الاستیعاب، ج3، ص 1095؛ البدایه و النهایه، ج 7 ص 234)

«عبدالله بن عباس» (سنن ترمذی، ج 5، ص 447؛ الاستیعاب، ج 3، ص 1094؛ مستدرک علی الصحیحین، ج 3، ص 111)

«عمر بن الخطّاب» (مناقب خوارزمی، ص 55، فصل 4، ح 19؛ شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج13، ص 230.

26. البدایه و النهایه، ابن کثیر، ج7، ص 234.در این بخش از منبع ذیل استفاده برده ایم: : تهرانی، حسین؛ (1427 ه.ق)، سؤالات ما شامل 313 سؤال پیرامون مسائل اعتقادی، کلامی، فقهی، تفسیری و تاریخی، قم: نشر حاذق، چاپ دوم (1427ه.ق).

 

این استاد حوزه علمیه قم اضافه نمود: حال با توجه به اینکه این حدیث از چنین راویانی نقل شده است و رجالیون اهل سنت هم همگی این احادیث را از نظر سند صحیح و معتبر می دانند، ولی «ابن کثیر» که یکی از علمای اهل سنت است، در کتاب «البدایه و النهایه» در جلد هفتم در مورد این حدیث می گوید:«این روایت به هیچ وجه از هر طریق هم که باشد، صحیح نیست»

 

وی افزود: مهمتر آنکه در همان کتاب در ادامه سخن خود می گوید:احادیث بسیاری وارد شده که علی علیه السلام اولین مسلمان امت است اما هیچ یک از این احادیث نمی تواند صحیح باشد. (البدایه و النهایه، ابن کثیر، ج 7، ص 234)

 

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: حال باید از «ابن کثیر» پرسید:اگر روایات بسیاری وارد شده که امام امیرمؤمنان علیه السلام اولین مسلمان امت است و اگر از صحابه معروف این سخن نقل شده است، پس چرا آن را انکار نموده و حدیث را غیر صحیح می دانید؟!!آیا ابن عباس است؟!!عمر بن الخطّاب به دروغ این حدیث را به رسول خدا ( ص) نسبت داده.است؟!!

 

ششم- مظلومیت علمی علی علیه السلام

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: حضرت باب علم نبی صلی الله علیه و آله و سلم است  و هزاران با ب علم را از حضرت آموخت؛ ولی در جامعه آن روز چه قدر مظلوم بوده  است که از علم او بهره برداری نشده است.

 

1- وی افزود: مجلسی ره با سند خود از أصْبَغ بن نُبَاتَه روایت می کند:

«بَینَا أمیرُ الْمُؤْمِنینَ علیه السّلام یخُطُب النّاسَ وَ هُوَ یقُوُل: سَلُونی قَبْل أنْ تَفْقِدُونی! فَوَ اللهِ لا تَسْألُونی عَنْ شَی ءٍ مَضَی وَ لَا عَنْ شَی ءٍ یکون إلّا نَبَّاتَکمْ بِهِ.فَقَامَ إلَیهِ سَعْدُ بْنُ أبی وقّاص فَقَال: یا أمِیرَ الْمُؤمِنینَ أخْبِرنی کمْ فِی رَأْسی وَ لِحْیتَی مِنْ شَعْرَة؟!

فَقَال لَهُ: أمَا وَ اللِه لَقد سَألْتَنی عَنْ مَسْئَلَة حَدَّثَنی خَلیلی رَسُولُ الله صلّی الله علیه و آله و سلّم: انّک سَتَسْألُنِی عَنْهَا! وَ مَا فی رَأسِک وَ لِحْیتِک مِنْ شَعْرَة إلّا و فِی أصْلِها شَیطَانُ جَالِسُ! فَإنَّ فِی بَیتِک لَسَخْلًا (در «اقرب الموارد» آمده است: السُّخَّل و السُّخَّال؛ مردان ضعیف و رذل و پست را گویند. گفته می شود: رِجالٌ سُخَّل و سُخَّال و خالد گفته است به یک نفر از آنها سَخل گفته می شود: و السَّخْلُ أیضاً ما لم یتمّ من کلّ شی ء. امّا بچّه گوسفند را هر گونه باشد سَخْلَة گویند؛ و جمع آن سَخْل و سِخال و سُخْلان آید.) یقُتَلَ الْحَسَینَ ابْنِی! وَ عُمَرُ بن سَعْد یوْمَئِذٍ یدْرُجُ بَینَ یدَیهِ»

در حالی  که أمیر المؤمنین (ع) خطبه می خواند و می فرمود: بپرسید از من قبل از آنکه دیگر مرا نیابید! سوگند به خدا از هیچیک از وقایع گذشته؛ و از هیچیک از وقایع آینده از من نمی پرسید؛ مگر آنکه من شما را بدان مطّلع و آگاه می کنم!ناگهان سَعْد بن أبی وَقّاص در برابر او برخاست و گفت: ای أمیر مؤمنان به من خبر بده که چند عدد مو در سر و ریش من است؟!

حضرت به او فرمود: سوگند به خدا بدانکه از مسئله ای از من سؤال کردی که خلیل من رسول خدا (ص) از آن به من خبر داده است که تو از من درباره آن سؤال خواهی نمود:در سر تو و در ریش تو هیچ موئی نیست مگر آنکه در بن و ریشه آن شیطانی نشسته است! و تحقیقاً در خانه تو یک مرد رذل و پستی است (و یا یک کودکی است) که فرزندم حسین را خواهد کشت! و عُمَر بن سَعْد در آن روز طفلی بود که در مقابل او می دوید و بطور کودکانه راه می رفت.» (بحار الأنوار» طبع کمپانی؛ ج 9؛ ص 635. و ص 183؛ ارشاد؛ طبع سنگی ص 182 و ص 183؛  و ابن شهرآشوب در «مناقب» ج 1؛ ص 427)

 

وی افزود: این مظلومیت علمی علی(ع) که چنین سئوالی از او بشود.

2- استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: ازاین بدتر می پرسیدند و ضد سخنان او را می گرفتند:

«قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام أَ تَدْرِي لِمَ أُمِرْتُمْ بِالْأَخْذِ بِخِلَافِ مَا تَقُولُ الْعَامَّةُ فَقُلْتُ لَا نَدْرِي فَقَالَ إِنَّ عَلِيّاً ع لَمْ يَكُنْ يَدِينُ اللَّهَ بِدِينٍ إِلَّا خَالَفَ عَلَيْهِ الْأُمَّةُ إِلَى غَيْرِهِ إِرَادَةً لِإِبْطَالِ أَمْرِهِ وَ كَانُوا يَسْأَلُونَ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام عَنِ الشَّيْ‏ءِ الَّذِي لَا يَعْلَمُونَهُ فَإِذَا أَفْتَاهُمْ جَعَلُوا لَهُ ضِدّاً مِنْ عِنْدِهِمْ لِيَلْبِسُوا عَلَى النَّاسِ»

حضرت صادق عليه السّلام فرمودند: آيا مى ‏دانى چرا به شما فرمان داديم به خلاف آنچه عامّه (اهل سنّت) مى‏گويند اخذ كنيد؟

عرضه داشتم: نمى ‏دانيم.

فرمودند: حضرت امير المؤمنين علیه السلام، به آنچه معتقد و متديّن بود امّت (عامه) خلافش را گفته و غير آن را دين خود قرار داده‏اند و غرضشان از آن اين است كه امامت و ولايت حضرتش را باطل كنند و بسيار بود كه چيزى را نمى‏ دانستند و از آن جناب مى ‏پرسيدند و وقتى حضرت جوابشان را مى‏ دادند، از پيش خود ضدّ آن را جعل مى‏ كردند تا بدين ترتيب امر را بر مردم مشتبه نمايند»  (علل الشرائع‏,ابن بابويه، محمد بن على‏، ناشر: كتاب فروشى داورى‏, قم‏، سال چاپ: 1385 ش/ 1966 م‏, ج 2 ص 531)

 

وی اضافه نمود:.بلکه کل اهلبیت علیهم السلام مظلوم بودند و از علوم آنهااستفاده نبردند: ابو الحسن امام كاظم علیه السلام فرمود: ندیدم مردم از امام حسن و امام حسين علیهما السلام مطلبی فرا بگیرند (و به آنها اقتدا کنند،) جز مسئله خواندن نماز(طواف) بعد از نماز عصر و نماز صبح در طواف فريضه (كه از سنت اين دو بزرگوار اتخاذ كرده ‏اند و بعد از نماز عصر و بعد از نماز صبح، نماز طواف مى ‏خوانند.)

«عن إسحاق بن عمّار، عن أبي الحسن عليه السّلام قال: ما رأيت الناس أخذوا عن‏ الحسن‏ و الحسين عليهما السّلام إلّا الصلاة بعد العصر و بعد الغداة في طواف الفريضة» (گزيده كافى ‏كلينى، محمد بن يعقوب‏, مترجم: بهبودى، محمد باقر، ناشر: مركز انتشارات علمى و فرهنگى‏ تهران‏، ,ج 4, ص 424)

 

هفتم: اهانت به همسرش سیده النساء العالمین سلام الله علیها:

استاد سید جواد حسینی خاطرنشان کرد: اهانت هایی فروانی به حضرت زهرا سلام الله علیها شد که نشانه اوج  مظلومیت علی علیه السلام و همسرش است.

 

وی افزود: فقط به یک نمونه از زبان خود حضرت اشاره می شود. علی  علیه السلام به عمار فرمود: بزرگترین مصیبت  حضرت زهرا سلام الله علیها این بود که وقتی جسد (مبارک) او را بر مغتسل قرار دادم، یافتم که یکی از دندنه های او شکسته است و پهلویش از ضرب  تازیانه سیاه شده است.»

«قال عليّ عليه السّلام لعمار بن ياسر: و إنّ أعظم ما لقيت من مصيبتها أنّي لمّا وضعتها على المغتسل وجدت‏ ضلعا من أضلاعها مكسورا، و جنبها قد اسودّ من ضرب السياط ...» (طرف من الأنباء و المناقب ‏ابن طاووس، على بن موسى ‏مصحح: عطار، قيس‏, تاسوعا, مشهد سال چاپ: 1420 ق‏ ص396)

لینک قسمت قبلی مصاحبه:https://www.neshasteasatid.com/node/6249

 

/270/260/20/

 

ش, 02/18/1400 - 17:15