استاد میرباقری:

«علم» و «محبت» رمز جمع شدن جوانان گرد استاد بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید، استاد سیدمهدی میرباقری در مراسم بزرگداشت مرحوم استاد فاطمی نیا که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به روایتی بیان کرد: همه اسرار و رموز بندگی در اختیار انبیاء و حجج الهی است که این هم ثمره اخلاص و عبودیت و مقام بندگی آنهاست.

او با بیان اینکه حقیقت علم جز با بندگی و عبودیت حاصل نمی شود، گفت: خداوند قلبی را مملو از علم می کند که اراده نورانیت آن را داشته باشد و شرط اول برای رسیدن به حقیقت علم، خلع مالکیت کردن از خود است و در این صورت، انفاق در راه خدا برایتان آسان می شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حقیقت علم که نورانیت است متعلق به بندگان خاص خدا، انبیاء و اولیای الهی است و جامع همه آنها در اختیار پیامبر اکرم (ص) و پس از ایشان در اختیار ائمه معصومین (ع) است.

او با بیان اینکه حقیقت علم چیزی جز ایمان نیست، ادامه داد: تمام غیب در اختیار امام معصوم است و علم ائمه (ع) سرچشمه حیات است که اگر انسان به آن برسد، زنده شده و به حیات طیبه دست می یابد.

میرباقری با بیان اینکه شاگردی ائمه (ع) بالاترین درجات ایمان است، گفت: دسته ای از عالمان تلاش می کنند که حامل علم شوند و به این علم و معارف برسند. مردم با سروصدا و قیل و قال هدایت نمی شوند بلکه قلوب انسان ها را با معارف الهی می توان هدایت کرد.

او بخش پایانی سخنان خود را به بیان ویزگی های شخصیتی استاد فاطمی نیا اختصاص داد و افزود: آیت الله فاطمی نیا از کسانی بود که غیر از مطالبات و اطلاعات گسترده، حامل دین و نفس او راهگشا بود و همین سبب شد که از دیرباز گرد او جمع شوند.

مسئول فرهنگستان علوم اسلامی قم «علم» و «محبت» را از خصائص مرحوم فاطمی نیا دانست که جوانان مجذوب او می شدند و خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های مرحوم فاطمی نیا این بود که مردم را با محاسن علوم اهل بیت به حرکت درمی آورد و به سمت امام هدایت می کرد.

او خاطرنشان کرد: کسی که می خواهد مردم را هدایت کند باید شرح صدر و تحمل داشته باشد، درد مردم را بچشد، همدرد آنها باشد و گرفتاری ها و آلام آنان را احساس کند و تسکین دهد و استاد فاطمی نیا واجد این خصوصیات بود.

چ, 02/28/1401 - 17:21