استاد رفیعی:

علما سرمنشأ علمی برای صیانت از فکر و اندیشه جامعه هستند

 

 رفیعی شامگاه چهارشنبه در مراسم یادبود مرحوم آیت الله علوی گرگانی، به روایاتی در رابطه با علم و عالم اشاره و تصریح کرد: بر اساس روایات اسلامی «اجود الاجودین» خداوند متعال است و در میان انسان ها، نیز نبی مکرم اسلام(ص) اجود فرزندان آدم و بعد از وجود نازنین پیامبر اعظم(ص) اجودترین افراد عالمی است که علم را در اختبار دیگران قرار می‌دهد.

او در ادامه با بیان این که دو گروه از انسان‌ها به صورت امت واحده محشور می‌شوند، اظهار داشت: کسی که علمی را یاد بگیرد و به دیگران آموزش دهد و نیز فردی که جانش را فدا می کند تا شهید گردد به صورت امت واحده محشور می شوند؛ جود علمی و جود جانی، هر دو انسان را امت محشور می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم ضمن اشاره به روایاتی در رابطه با جایگاه علما نزد اهل بیت(ع) به وظیفه مردم در مقابل علما اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس روایات اسلامی احترام، اکرام و خدمت به علما از سیره اندیشمندان در مقابل اساتیدشان بود؛ همواره ایشان تاکید داشتند که احترام به استاد از مهمترین رموز موفقیت در عرصه کسب علم و دانش است.

رفیعی، فروتنی علمی و احترام به علما و اساتید را برجسته ترین عامل موفقیت در کسب معارف و دانش توصیف کرد و ابراز داشت: غیبت علما و دانشمندان برکت را از زندگی انسان دور می سازد.

او کسب فیض از دانش علما و زانوی تلمذ در برابر ایشان را از وظایف مردم نسبت به علما توصیف کرد و یادآور شد: بر اساس مبانی دینی هرکسی عالمی را زیارت کند، رسول الله(ص) را زیارت نموده است و هرکس رسول الله(ص) را زیارت کند با خداوند متعال ارتباط خواهد داشت؛ بر این اساس نشستن با عالم در مسیر هم نشینی با ذات اقدس الهی تعریف می گردد.

سخنران این مراسم با بیان این که بدنه مرجعیت، علما و حوزه‌های علمیه به عنوان مرزبانان عقاید جامعه از ضعف‌ها و کاستی‌های ذکر شده مبرا هستند، خاطرنشان کرد: علما با تلاش و مجاهدتی وصف ناپذیر، سرمنشأ علمی برای صیانت از فکر و اندیشه جامعه هستند.

او در ادامه به برخی از ویژگی های شخصیتی آیت الله علوی گرگانی اشاره کرد و ابراز داشت: فروتنی و تواضع و ارتباط مستقیم ایشان با طلاب و فضلا از برجسته ترین ویژگی های شخصیتی این عالم ربانی بود، ایشان بارها و بارها خودشان، به صورت مستقیم برای دعوت از منبری‌ها تماس می‌گرفتند.

رفیعی به اطلاعیه های آیت الله علوی گرگانی در رابطه با شخصیت های مختلف اشاره کرد و ابراز داشت: بند بند اطلاعیه‌های ایشان حساب شده و ناظر به ویژگی های شخصیتی افراد انتخاب می شد.

او تصریح کرد: مردمی بودن و دفاع از نظام و پشتیبانی محکم از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از دیگر ویژگی های شخصیتی آیت الله علوی گرگانی بود، ایشان احترام خاصی نسبت به رهبر انقلاب قائل بودند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به سالروز شهادت حمزه سید الشهدا، بر اهمیت بزرگداشت این شخصیت بزرگوار جهان اسلام تأکید کرد و ابراز داشت: بر اساس روایات سه روز از جمله روز شهادت حضرت حمزه، شهادت جعفر بن ابیطالب و شهادت سید الشهدا ابی عبد الله الحسن(علیه السلام) برای خاندان نبوت سخت آمد.

ش, 02/31/1401 - 10:06