استاد موسوی:

شرط قبولی در دانشگاه حسینی احراز نمره قبولی در همه دروس آن است

یکی از یاران در شب عاشورا بلند می شود و می گوید: دینی به گردن من است اما همسرم را وکیل کردم که آن دین را پرداخت کند حضرت می فرمایند: ضمانتی به پرداخت او نیست برگرد حضرت اجازه نمی دهند کسی که دینی به گردنش است در رکاب ایشان شهید شود آن وقت ما بیاییم حق الناس را زیر پا گذاریم و نگاه کاریکاتوری به دین داشته باشیم و بخشی از دین را اخذ کنیم و بخش دیگری را رها کنیم این مطلب باعث می شود که ما نتوانیم حق دانشگاه حسینی را ادا کنیم.

 

استاد سید موسی موسوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید گفت: اگر بخواهم عاشورای محرم را در یک جمله توصیف کنم فرمایش مقام معظم رهبری را بیان می کنم که می فرمایند عاشورا مراسمی است که در آن فکر، برنامه، هدف و آگاهی بخشی و معرفت دهی است.

 

وی افزود: حضرت آقا به نکته بسیار مهم در این جمله کوتاه خودشان اشاره دارند در واقع رهبری برنامه ریزی در عاشورا را مد نظر دارند و فکر و هدف و آگاهی بخشی و معرفت افزایی پیام هایی است که از عاشورا استخراج می شود و می شود آنها را دریافت کرد ما در عاشورا یک دانشگاه معرفت افزایی داشتیم، دانشگاهی که به واسطه آن ابعاد مختلف معرفتی به ما رسیده است و ما بایستی این ابعاد معرفت را در خودمان نهادینه کنیم و تا به عنوان یک مبلغ دین بتوانیم این معارف را به مردم منتقل کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: نکته قابل تامل تر این است که ما در دانشگاه عاشورا نباید یک جنبه از دروس دانشگاه را به خودمان اختصاص دهیم و جنبه های دیگر را رها کنیم به تعبیر دیگر واقعه عاشورا دارای ابعاد مختلف است که باید به مردم منتقل شود؛ درست است که «کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا» و این نکته ای دارد که بالاخره ما باید در تمام حوزه های زندگی باید ببینیم عاشورا چه پیام هایی را به ما داده است.

 

وی اضافه کرد: ما اگر پیام ها و درس هایی از عاشورا که به نفع ما است را مصادره کنیم و پیام ها و درس هایی که خیلی به نفع عده ای نباشد کنار بگذاریم یقینا در این دانشگاه ما یک سری از درس ها را قبول شدیم و در دروس دیگر آن رد شده ایم و به تعبیری در این دانشگاه رتبه قبولی را احراز نکردیم رتبه قبولی در این دانشگاه زمانی احراز می شود که در تمام دروس عاشورا و کربلا بتوانیم نمره قبولی بگیریم ما از مکتب سید الشهداء علیه السلام درس های مختلفی را می آموزیم.

 

استاد موسوی اظهار داشت: یکی از درس هایی که امام حسین علیه السلام در این مکتب و راه به ما داده اند آزاد زیستن است، حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام آزادگی و آزاد زیستن را به ما آموختند وقتی حضرت می فرمایند هرگز دست ذلت به شما نمی دهم و می فرمایند «الموت فی العز خیر من حیات فی الظلم» مردن با عزت برای من بهتر است از حیاتی که در آن ذلت وجود داشته باشد این یکی از پیام هایی است که از مکتب عاشورا می گیریم. آزاد زندگی کردن و آزاد منشی و مرام آزادگی یکی از درس های مهم عاشورا است ما بایستی عزت اسلامی خودمان را حفظ کنیم و ذلیلانه با دشمنان خودمان برخورد نکنیم یکی از درس های عاشورا این است که اگر حیات همراه با ذلت باشد یقینا به درد نخواهد خورد.

 

وی خاطرنشان کرد: درس دیگر پایبندی به نمازی است که امام حسین علیه السلام به ما دادند حضرت سیدالشهداء علیه السلام در دو برهه بحث نماز را برجسته می کنند روزی که می خواستند با حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بجنگند حضرت یک شب از آنها مهلت خواستند و در این مهلت خواهی حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام می فرمایند اگر بشود می خواهم یک شب را به نماز و دعا و استغفار بگذرانم. این مطلب نشان می دهد که حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام از عاشورا پیامی به ما می دهند که همان پایبندی به نماز است که الحق و الانصاف ستون دین است که باید جوانان ما به آن توجه کنند.

 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: امام حسین علیه السلام در ظهر عاشورا هم نماز را اقامه می کنند امروزه بی توجهی به نماز در جامعه بیشتر شده است که مشکلات حادی را ایجاد خواهد کرد. درس دیگری که امام حسین علیه السلام در واقعه عاشورا به ما دادند بحث جوانمردی است، وقتی حر با لشکریانش مقابل کاروان امام حسین علیه السلام را گرفتند با وجود این که همه لشکریان حر جان امام حسین علیه السلام و یارانشان را تهدید می کردند زمانی که آن حضرت احساس کردند که تشنگی بر آنها غالب شده است جوانمردانه آمدند و با دشمنان خود برخورد کردند و درس جوانمردی به آنها دادند و این مساله یکی از درس های بزرگی است که ابا عبدالله الحسین علیه السلام داشتند.

 

وی افزود: یکی از درس های مهمی که ابا عبدالله الحسین علیه السلام در عاشورا به ما دادند بحث حفظ بیت المال است امروزه کسانی که دستی دارند که به سمت بیت المال دراز شده است به این معنا که می توانند در بیت المال تصرفی داشته باشند باید حواسشان را جمع کنند امیرالمومنین علیه السلام در خصوص بیت المال حساسیت خاصی داشتند خدای ناکرده در عاشورا و ایام عزاداری نباید رفتاری انجام دهیم که با مرام و درس های امام حسین علیه السلام منافات داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: واقعه تاریخی که در عاشورا اتفاق افتاده است و شنیدنی است و کمتر گفته شده است این است که حضرت امام حسین علیه السلام وقتی در شب عاشورا یاران خودشان را جمع کردند، نکات عدیده ای را بیان فرمودند یکی از آن نکات این است که اگر کسی دینی به گردنش دارد بازگردد.

 

استاد موسوی اظهار داشت: حضرت حتی نسبت به دِین یاران خود حساسیت داشتند حضرت نمی فرمایند کسی که اختلاس یا دزدی کرده است برگردد چون این افراد طبیعتا جزء یاران امام حسین علیه السلام نیستند بلکه می فرمایند اگر کسی دینی به گردنش است فردا روز عاشورا است و نمی خواهم در رکاب من شهید شود یعنی از بس بحث حق الناس در نزد امام حسین علیه السلام با ارزش است می فرمایند مایل نیستم کسی که دینی به گردنش است در رکاب من حسین بن علی شهید شود.

 

وی تاکید کرد: یکی از یاران در شب عاشورا بلند می شود و می گوید: دینی به گردن من است اما همسرم را وکیل کردم که آن دین را پرداخت کند حضرت می فرمایند: ضمانتی به پرداخت او نیست برگرد. حضرت حسین علیه السلام اجازه نمی دهند که کسی که دینی به گردنش است در رکاب ایشان شهید شود آن وقت ما بیاییم حق الناس را زیر پا بگذاریم و نگاه کاریکاتوری به دین داشته باشیم و بخشی از دین را اخذ کنیم و بخش دیگری را رها کنیم این مطلب باعث می شود که ما نتوانیم حق دانشگاه حسینی را ادا کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه قم در انتهای سخنانش بیان داشت: ما باید از دانشگاه محرم و صفر همه درس هایش را اخذ کنیم آزادگیش را بگیریم پایبندی به نمازش را بگیریم حق الناس رعایت کردنش را هم بگیریم که حتی در ایام عزاداری باید توجه داشته باشیم که عزاداری نباید به گونه ای باشد که حق الناس در آن عزاداری ضایع شود و کسی اذیت شود./20/21/260

 

ش, 07/08/1396 - 14:47

دیدگاه جدیدی بگذارید